Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Главная страницаВідео ролики → Торговий бан. Що чекає Україну і Росію з 1 січня

Торговий бан. Що чекає Україну і Росію з 1 січня

23.12.2015, 15:51
Режим вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом запрацює з 1 січня 2016 року.
Протягом 1,5 року тривали консультації між Росією, Україною і ЄС з приводу набуття чинності зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Києвом і Брюсселем.
Ініційовані вони були Москвою і пов'язані з побоюваннями Кремля з приводу негативних наслідків від ЗВТ для Росії.
У підсумку консультації закінчилися безрезультатно. У відповідь на це Росія вирішила з 1 січня посилити торгівельні обмеження для України.
Президент РФ підписав указ про призупинення дії зони вільної торгівлі СНД з Україною, і тепер під російські мита потрапить весь імпорт з нашої держави.
Корреспондент.net розбирався в наслідки, які принесе нова україно-російська торгова війна.
Переговорний глухий кут
Україна, ЄС і Росія протягом 18 місяців проводили тристоронні переговори, провівши 22 зустрічі на різних рівнях.
Вони не принесли ніяких результатів, сторони звинувачують одна одну в простому небажанні домовлятися.
Українські та європейські чиновники стверджують, що Росія не хотіла домовлятися, а лише хотіла домогтися чергового перенесення старту ЗВТ.
"У Росії було багато вимог, і деякі з них означали, що зона вільної торгівлі просто не матиме сенсу. Сьогодні з російської сторони не було гнучкості, щоб знайти рішення. Ми були вкрай здивовані. Ми пропонували створити переговорний процес з РФ після набрання сили ЗВТ, якщо у них будуть певні занепокоєння", - зазначила за підсумками консультацій єврокомісар Сесілія Мальмстрем.

В тому ж звинувачує і Москва Брюссель.
"Ми залишаємо за дужками міф про вигідність угоди про асоціацію для України. Ми не можемо перешкодити нинішньому керівництву в Києві, діючи собі ж на шкоду, підривати і підпорядковувати зовнішнім силам економіку своєї країни - це внутрішня справа України, її, як запевняють бюрократи в Києві і Брюсселі, "суверенний вибір". Незрозуміло тільки, чому за цей вибір повинна платити Росія? У нас є свої економічні інтереси, жертвувати якими ми не маємо наміру, тим більше для задоволення чужих амбіцій", - йдеться в заяві МЗС РФ.
При цьому ЄС навіть опублікував міфи Росії про угоду України та ЄС. Серед них - те, що вимога Євросоюзу про відповідність своїм стандартам всіх товарів на українському ринку нібито закриє цей ринок для російських товарів.
Росія вимагає відстрочки переходу на європейські стандарти, проте в Єврокомісії відзначають, що за 24 категоріях Україна вже на ці стандарти перейшла, і жодна російська компанія не скаржилася на труднощі з експортом в нових умовах.
Дії Росії
Росія з Нового року вирішила припинити дію договору про зону вільної торгівлі СНД щодо України.
Рішення прийнято "у зв'язку з винятковими обставинами, що зачіпають інтереси і економічну безпеку РФ".
Загрозою економічній безпеці Росія вважає початок дії з 1 січня договору про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом.
Призупинення дії договору про ЗВТ щодо України вводиться на невизначений термін - до рішення президента РФ про його поновлення У пояснювальній записці до законопроекту йдеться, що, починаючи вільну торгівлю з ЄС, Україна обирає шлях просування до всеосяжної інтеграції з Євросоюзом і "фактично відмовляється від розвитку торговельно-економічного співробітництва в рамках Співдружності незалежних держав".

Раніше Москва збиралася з 1 січня 2016 роки тільки вибірково ввести мита на українські товари, але зараз, за рішенням президента Росії, мита будуть введені на всі товари, що поставляються з України.
Середньозважений розмір мита складе 6%. Це зробить українські товари неконкурентоспроможними на російському ринку Торгове ембарго РФ поширюється на м'ясо та м'ясопродукти, рибу, молочні продукти, овочі, фрукти та горіхи, вироби з борошна, повідомив в Facebook міністр аграрної політики і продовольства Олексій Павленко.
"Ці групи товарів займають 46% (або $ 116 млн) в нашому експорті сільгосппродукції в РФ. Загалом же в  експорті аграрної продукції, який за 10 місяців склав $ 11,6 млрд, частка "заборонених для РФ сільгосппродуктів" складає всього 1%", - написав міністр.
Втрати сторін
Економічна частина угоди про асоціацію Україна-ЄС у короткостроковій перспективі завдасть шкоди Росії на 3,5 млрд доларів, заявив перший заступник міністра економічного розвитку РФ Олексій Лихачов.
"У цілому аналіз шкоди для економіки Росії, розрахований за міжнародною загальновизнаною моделлю Global Trade Analysis Project, показав, що в короткостроковій перспективі тільки від тарифної лібералізації збиток складе більше 3,5 млрд дол для російських підприємців", - сказав він.
Законність дій Росії
Поки рішення про призупинення режиму ЗВТ з Україною схвалено лише в РФ. Інші країни СНД таких рішень не приймали.
Поки ні Білорусь, ні Казахстан не зацікавлені в заморожуванні торговельних відносин з Києвом.
Разом з тим, українські чиновники раніше неодноразово заявляли, що отримували від Казахстану підтвердження на найвищому рівні - Астана не приєднуватиметься до антиукраїнських санкцій.

Також до обмежень не поспішає приєднуватися і Мінськ. 21 грудня на засіданні Вищої Євразійської Економічної Ради ніхто не захотів приєднуватися до російських санкцій.
Хоча президент Білорусі Олександр Лукашенко відзначив, що "не тільки у Росії, але і у всіх нас є певні заклопотаності з цього приводу".
Але поки ця стурбованість не призводить до наслідків. "Ми прийняли рішення: протягом першого кварталу ряд питань ми вивчаємо і розглядаємо, як вчинити, насамперед, щоб підтримати нашу союзницьку Росію", - зазначив Лукашенко.
Поки рішення російського уряду про "заморожування" дії ЗВТ з Україною виглядає сумнівним з юридичної точки зору. У міжнародному угоді про створення режиму вільної торгівлі в рамках СНД не прописана можливість його заморозки.
Україна може сама вийти з угоди, її - з великими труднощами - можуть виключити з угоди, але зовсім не одностороннім рішенням одного з учасників угоди.
В угоді про ЗВТ СНД є пункт, який вказує на можливість введення обмежень - але лише у випадку доведеної шкоди від угод ЗВТ з третіми країнами на економіку країн-учасниць.
Довести це Москві поки так і не вдалося.
Відповідь України
Швидше за все, Україна прийме дзеркальні санкції проти РФ.
Також Україна буде оскаржувати російські обмеження в СОТ. Заявка на відповідний спір вже готується і буде винесена на розгляд відразу після початку дії обмежень.
"Ми стаємо частиною найбільшого ринку у світі - ринку Європейського союзу. Як і очікувалося, за наш європейський вибір Росія вводить торгові санкції проти українських товарів. Але і з цим ми впораємося і дамо відповідну відповідь Кремлю. Таку ж відповідь, як ми дали після відмови Росії реструктуризувати три мільярди доларів так званого російського боргу", - зазначив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Допомога від ЄС
Україна і Європейський Союз на початку січня 2016 проведуть двосторонні консультації, присвячені поглибленню торговельних відносин в рамках зони вільної торгівлі, яка запрацює з 1 січня.
За словами торгового представника України Наталії Микольської, рішення про проведення цих переговорів стало можливим після завершення 21 грудня тристоронніх консультацій за участю представників ЄС.
"Поведінка РФ на торгових консультаціях вплинула навіть на скептиків. Тепер нам пропонують допомогу в активізації торгівлі - не тільки Єврокомісія, а й майже всі країни-члени ЄС. Це реальний шанс для України", - пояснила Микольська.

"korrespondent.net"


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
 
179