Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Главная страницаПолітика → Україна-2017. Виклики та перспективи

Україна-2017. Виклики та перспективи

14.01.2017, 15:06
Експерти не даремно порівнюють 2017 рік зі своїм тезкою з 20 століття. Тектонічні зрушення в політичному ландшафті світу можуть у новому році кардинально змінити звичну карту нашої планети. З того 1917 року багато чого змінилося, окрім одного. Слабким ніхто не дасть місця біля майбутнього світового вогнища. Що чекає Україну в новому році і чи готова вона до нових викликів?

Світ змінюється

Головна світова тенденція минулого року — світ втомився від стрімкої глобалізації і хоче, як мінімум, взяти перепочинок.

Брексіт в Британії і перемога на президентських виборах у США Дональда Трампа продемонстрували нову тенденцію. Більша частина англійців і американців не хочуть жити в суперглобальному світі, де правила визначають не національні уряди, а наднаціональні структури, за якими немає належного політичного контролю. А в разі перемоги Марі Ле Пен навесні на президентських виборах у Франції (після перемоги Трампа це більше не виглядає фантастикою), сама доля Євросоюзу, у всякому разі в звичайному для нас вигляді, може виявитися під питанням. Ситуація ускладнюються тим, що на реальні внутрішні процеси в ЄС і навіть США намагається вплинути Росія, яка кровно зацікавлена у руйнуванні або дестабілізації всіх існуючих структур північноатлантичної солідарності.

В цій бурі сторіччя Україні доведеться, насамперед з опорою на власні сили, вирішувати багато проблем — чи готова наша країна до цього?

Економіка і фінанси

Зростання ВВП України, згідно з консервативною оцінкою МВФ і рейтингового агентства Fitch, в 2017-му прискориться до 2,5%. Український Кабмін вважає, що економіка може вирости на 3%.

Після падіння в 2013-2015 роках ВВП більш ніж на 17%, цього явно недостатньо для відновлення довоєнного рівня життя населення, але цілком вистачає, щоб виконати параметри бюджету поточного року за доходами.

Також зростання економіки повинен підтримати курс гривні. Після успішної націоналізації «Приватбанку» ризик фінансового колапсу, який із-за проблем колишнього банку Коломойського дамокловим мечем висів над країною, залишився в минулому. Кілька невеликих банків ще, на жаль, будуть ліквідовані, частина банків може об'єднатися — в результаті в українській фінансовій системі до кінця року залишиться 75-80 працюючих банків, які можуть обходитися без багатомільярдних вливань Нацбанку. А це має оздоровити національну фінансову систему.

Позитивно на курс гривні повинне позначитися і зростання цін на основні товари експорту України — продукції ГМК і аграрної галузі. Так, ціни на залізну руду у світі зросли на 79% — до 80 доларів за тонну, сталь подорожчала на 97% — до 500 доларів за тонну.

Вагомою підтримкою національної валюти стануть і заплановані у 2017 році чергові транші МВФ.
Як бачимо, реальних підстав для апокаліптичних сценаріїв — 40 або навіть 50 гривень за долар - не має. Середньорічний курс гривні, на думку аналітиків, не повинен вийти за рамки діапазону 27-30 грн/дол. Але від короткострокових спекулятивних сплесків, і перший в цьому році спостерігався на цьому тижні, страховки немає. Головне - спокій, як казав відомий дитячий персонаж.

Повернення Донбасу

Поки що в Україні йде війна — в країну навряд чи можливий приплив багатомільярдних інвестицій, без яких недосяжні «китайські» темпи зростання економіки в 6-8%.

Тому повернення окупованих територій Донбасу сьогодні не тільки питання інстинкту виживання української держави, але і важливий момент економічного прогресу країни.

При всій видимій безперспективності ситуації — ми загрузли у важкій, окопній та позиційній війні — саме в питанні повернення Донбасу в 2017 році може виникнути корінний перелом. Пов'язано це, в першу чергу, з трьома факторами.

По-перше, зросла міць української армії. З літа 2015 року всі спроби наступу на Донбасі російсько-окупаційних військ закінчуються для «ополченців» повним розгромом. Навпаки, в 2016 році українська армія успішними тактичними наступами, не порушуючи при цьому Мінські угоди, змогла закріпитися на нових позиціях на Світлодарській дузі, на підступах до Докучаєвська і в районі Авдіївської промки.
Сили АТО зайняли вигідні позиції для продовження наступу в 2017 році.

По-друге, змінилася влада в адміністрації США. Що б не говорили про симпатії до Путіна новообраного американського президента, але будь-яке зближення з Росією йому потрібно буде «продати» антиросійськи налаштованим сенату і конгресу. Виведення російських військ з Донбасу — це єдина для Трампа можливість зняти санкції з Росії, не посварившись з американською законодавчою владою.

По-третє, в Росії «Іскандери» давно вже не сміються над санкціями. Ситуація в економіці настільки погана, що Росстат перестав публікувати дані про ВВП.

Тільки соціалка «республік» (пенсії і зарплати) Донбасу обходиться Росії в кругленьку суму - мільярд доларів на рік. Скільки йде на утримання 35-тисячної армії найманців у «ДНР» і «ЛНР», знають тільки в Москві. Ще не менше мільярда йде у Росії на військову кампанію в Сирії, якій не видно кінця.

Резервний фонд Росії в 2016 році, порівняно з попереднім роком, скоротився в 3,7 рази - до 972,1 мільярда рублів, Фонд національного добробуту (ФНБ) — на 17 відсотків, до 4,36 трильйона рублів. Для дефіцитного бюджету Російської Федерації грошей на 2017 рік теоретично має ще вистачити. Але от злі язики стверджують, що частина коштів ФНБ не підкріплена реальними активами. Так, наприклад, там числяться три боргові зобов'язання України на три мільярди доларів — гроші, які зникли разом з Януковичем і які Київ категорично відмовився віддавати.

Не варто скидати з рахунків і той факт, що сьогодні російські національні республіки почали проявляти небачену Фронду. Керівництво багатого Татарстану, наприклад, відкрито висловило невдоволення збільшеними поборами Москви.

Для того щоб не допустити фінансового колапсу Росії, Путіну потрібно терміново отримати доступ до західних фінансових позик. А без скасування санкцій США це неможливо.

Соціологічні опитування показують, що росіян тема Донбасу, на відміну від Криму, зовсім не хвилює. А от відновлення добросусідських відносин з Заходом Путін напередодні президентських виборів в Росії може «продати» як черговий тріумф своєї «мудрої політики».

По-четверте, в Україні восени наступного року відбудуться чергові парламентські вибори, а влітку 2019-го - президентські. В першу чергу, в інтересах Кремля, щоб жителі окупованих територій Донбасу взяли в них участь, адже багато з них віддадуть голоси за проросійські партії і проросійських кандидатів. Нагадаємо, що огризок Донбасу Путіну не потрібен. Йому потрібна вся Україна.

І останнє — повернення Донбасу без збереження ОРДЛО безумовно стане тріумфом Петра Порошенка і допоможе йому перемогти на майбутніх виборах.

Чорні лебеді 2017-го

З легкої руки Нассіма Талеба і його популярної теорії, всі самі розумні і навіть дуже вивірені прогнози можуть накритися мідним тазом, завдяки появі так званих «чорних лебедів».

Відзначимо, що останнім часом ці "лебеді" почали прилітати цілими зграями.

Яскравий тому приклад - Барак Обама, який в останні дні своєї каденції, нарешті. робить те, що повинен був робити в перші дні вторгнення Росії в Крим. Тоді, можливо, нам не довелося б вирішувати проблему Донбасу. Кажуть, що у Обами був розумний план задушення Росії, розрахований на те, що наступні чотири роки в Білому Домі буде правити Хілларі Клінтон, а не Трамп. Однак після проковтнутої світовим співтовариством анексії Криму Путін відчув у собі сили не тільки забирати сусідські території, але і втручатися в президентські вибори в країні, яка не без підстав вважала себе наддержавою.

За версією українського філософа Олексія Арестовича, 2017 рік може стати першим роком «глобальної світової громадянської війни». Вона змінить світ так, як Друга світова змінила політичну карту 20 століття.

Передбачити приліт «чорного лебедя» неможливо. А гарантія того, що 2017-й стане роком процвітання тільки одна — українська армія. Чим сильніше вона буде, тим більше шансів, що центром прийняття рішень про майбутнє України будуть самі українці.

"032.ua"


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
 
239