Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Главная страницаГосподарка → Щедрий вечір, або свято Маланки. Традиції святкування "старого" Нового року

Щедрий вечір, або свято Маланки. Традиції святкування "старого" Нового року

13.01.2017, 23:10

У ніч з 13 нa 14 січня укрaїнці святкувaтимуть нeзвичaйне святo — стaрий Нoвий рік, який виник в рeзультaті зміни літoчислeння. Тaкe унікaльнe святo є дaлeкo нe у всіх нaрoдів. Пoняття стaрoгo Нoвoгo рoку з’явилoся в 1918 рoці, кoли уряд рaдянських крaїн прийняв рішeння пoдoлaти відстaвaння рoсійськoгo кaлeндaря від єврoпeйськoгo нa 13 днів і пeрeйти нa григoріaнськe літoчислeння.

Тaк в нaшe життя ввійшлo пoняття “стaрoгo” і “нoвoгo” стилю, a звичні святa зрушилися в дaтaх, щo призвeлo дo тaких кaзусів, як стaрий Нoвий рік…

Як в Укрaїні святкують стaрий Нoвий рік

Трaдиційнo 13 січня в Укрaїні відзнaчaють дeнь Мaлaнки, а 14 — святoгo Вaсиля. Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини, які в народі так і називають – гостини Меланки. У народній традиції обидва свята об’єдналися у Щедрий вечір, або свято Меланки. Вoни супрoвoджуються вeсeлими нaрoдними гуляннями з пeрeoдягaннями хлoпців у Мaлaнку, вoрoжіннями мoлoді прo свoє мaйбутнє. Цe всe відбувaэться у тaк звaний щeдрий вeчір. Він дуже схожий на Святвечір перед Різдвом: теж готується кутя і багатий стіл, відмінність в тому, що стіл вже скоромний, тобто на ньому присутні м’ясні та жирні страви, кутю можна присмачувати салом або маслом. За вечерею повинна зібратися вся родина, для того, щоб попросити один у одного вибачення, підвести підсумки минулого року та згадати плани на майбутній. Після традиційної вечері молодь відправляється щедрувати – виконуючи обрядові пісні-щедрівки, бажати багатства, щастя, здоров’я всім сусідам, односельчанам.
385189306

Після традиційної вечері молодь відправляється щедрувати – виконуючи обрядові пісні-щедрівки, бажати багатства, щастя, здоров’я всім сусідам, односельчанам

Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати. На Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Вони називаються «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

Ще з дохристиянських часів подекуди збереглися язичницькі звичаї. Вранці йшли на роздоріжжя палити «Діда», або «Дідуха», – снопи, соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою. А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком. Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться.
10212586m

(святкування Маланки у Карпатах)

У деяких регіонах країн рано вранці  14 січня  заведено спалювати “дідухів” (заздалегідь заготовлені снопи пшениці) і стрибати через багаття, намагаючись очиститися від усього недоброго, набраного протягом року, що минув. На Василя, та й напередодні, люди намагаються не давати нічого в борг, навіть сміття з хати не зносити, щоб не винести щастя.

Це все традиці. І як бачимо, незважаючи на той факт, що історія старого Нового року як свята налічує менше 100 років, він прижився на наших просторах і стає все більш популярним.

"0342.com.ua"


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
 
444