Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Главная страницаГосподарка → Над вертепом звізда ясна, на весь світ засіяла…

Над вертепом звізда ясна, на весь світ засіяла…

06.01.2017, 19:30
Святвечір – це особливий вечір у році, наповнений затишком та містерією. Це свято супроводжується низкою традицій, які дотримувалися наші предки та які актуальні зараз.
Важливу роль займала духовна підготовка до свята, яка складалася з сповіді та посту. А у день святого вечора дотримувалися строгого посту аж до Різдва. Готувати господиня починала ще зранку і обов'язково з гарним настроєм, бо інакше їжа могла не вдатися, бути несмачною, а це погана прикмета.
Основною стравою святвечора є кутя. Зерно, з якого готують кутю, символізує вічне життя, воскресіння й достаток. Мед - символ здоров'я та благополучного побуту. Мак і горіхи - символи статку й родючості. Не можна було готувати страви у старих макітрах, глечиках. Купували й нові миски, ложки. Також у цей день не варто щось позичати.
Коли на небі з’являється перша зірка вся родина збирається за столом, на якому 12 пісних страв - за кількістю апостолів. Жодну зі страв не варто залишити недоторканою, потрібно хоч трохи спробувати.
Традиційно на Святу вечерю стіл прикрашали кутя, борщ з вушками, грибна юшка, вареники, голубці, маринований оселедець, мариновані гриби, заливна риба, тушкована капуста, квасоля, узвар, пампушки. 
На столі під час Святвечора неодмінно повинна горіти воскова свічка, яка знаменувала собою життєдайну силу - сонце, до якого підноситься бджола. Її вставляли в хліб.
Під час вечері часто їли зі спільних мисок, пили з однієї чарки, бо вважали, що доки так робитимуть, доти буде мир та злагода в родині. Хоч вживати алкоголь під час посту вважається гріхом, на Святвечір дозволялось випити чарку-дві вина чи наливки.
Ніж старались не використовувати у передсвятковий день, адже можна щастя відрізати. Тому всі роботи, які передбачали використання ножа, робили напередодні.
Боронь Боже з кимось сваритись у цей день. Навпаки потрібно помиритись із ворогами, щоб у новому році було мирно і в хаті, і поза хатою.
Після вечері вся сім'я співає колядки. Увечері приходять колядники й колядують надворі під вікнами, а в хаті бажають господарям щастя й здоров'я, "повні кошари й великі отари, телички й овечки, зеленого винця й красного молодця".

"0352.com.ua"


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
 
429