Главная страница → Господарка → Перегортаючи рік, що минає... найяскравіші моменти 2016-го в житті країни
Перегортаючи рік, що минає... найяскравіші моменти 2016-го в житті країни
31.12.2016, 19:20
Рік, що минає, був для України різним. Він став роком яскравих перемог та прикрих поразок. Роком безсмертної хоробрості наших героїв і безсовісної жадібності наших чиновників. Роком, в якому країна стала на крок ближче до перемоги. Давайте згадаємо його найяскравіші моменти, які назавжди увійшли в історію України.
Прем'єра нового прем'єра
14 квітня 2016 року Верховна Рада затвердила нового прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. 38-річний Гройсман у своїй першій прем'єрській промові пообіцяв: «Я вам покажу, що таке управління державою».
Сказати, що Гройсман завалив ділянку, не можна. При ньому після важкої кризи економіка України почала поступово, хоча й повільно, приходити до тями. Так, зі зростання в першому кварталі 2016 року всього в 0,1% економіка України прискорилися у третьому - до 1,8%.
У 2017 році ВВП України, за прогнозами Кабміну, повинен зрости на 3%. Начебто непогано, але, за оцінками економістів, тільки для того, щоб наздогнати сьогоднішню Польщу (а вона ж на місці стояти не буде), нам знадобиться більше 20 років такого зростання. Тому Україні потрібне зростання не менше 5-6 відсотків на рік. І якщо прем'єр Гройсман зможе його забезпечити, то його чекає щасливе політичне майбутнє.
Перемога Джамали
В культурному просторі одним з найяскравіших подій року стала блискуча перемога Джамали на Євробаченні-2016. В цей раз навіть голлівудські сценаристи навряд чи могли б так закрутити інтригу популярного пісенного конкурсу.
Етнічна татарка Джамала представляла Україну на конкурсі з піснею «1944», в якій розповідається про безжальну депортацію кримських татар у СРСР. І це на другий рік після анексії Криму. Найнеприємніші паралелі сталінської та путінської Росії були вочевидь.
У фіналі 15 травня за результатами голосування національних журі та глядачів конкурсу Джамала отримала 534 бала, обійшовши представника Росії Сергія Лазарєва, що претендував до останньої секунди на перемогу.
Ще одним бонусом для України стало це фото — момент, коли російська делегація дізналася, що на Євробаченні-2016 перемогла Джамала.
Розчарування року
25 травня 2016 року президентський літак Порошенко привіз до Києва з Росії засуджену Надію Савченко, яка до цього часу стала для мільйонів українців символом героїзму та мужності в боротьбі з путінським режимом.
Після виходу з літака Надія попросила український народ «не дати їй скурвиться», але, як з'ясувалося, є на світі речі, які не підвладні народної волі.
Хоч і не вперше українцям розчаруватися в своїх кумирах, але з Савченко це сталося в рекордно короткі терміни.
Виявилося, що Савченко вважає ватажків «ДНР» і «ЛНР» не маріонетками Путіна, а самостійними гравцями, з якими Україна повинна вести самостійні перемовини.
І, більше того, терористи «ДНР» і «ЛНР», за версією Савченко, фактично дорівнюють «небесної сотні» і ведуть боротьбу за світлі ідеали Майдану. А ворог знаходиться не в Москві, а в Києві.
У результаті партія «Батьківщина» виключила Савченко зі своєї фракції, а Рада позбавила її місця в ПАРЄ. А Савченко вирішила створити самостійну політичну силу.
Однак навряд чи тепер у неї є шанси на політичне майбутнє. Експерти сперечаються, чи маємо в особі Савченко проблему яскраво вираженого медичного характеру або перед нами блискуче задумана, але бездарно провалена спецоперація ФСБ — можливо, остаточну відповідь на це питання ми дізнаємося в 2017 році.
Убивство року
20 липня загинув відомий журналіст "Української Правди" Павло Шеремет. Машину Шеремета підірвали на розі вулиць Богдана Хмельницького та Івана Франка за допомогою дистанційного пристрою.
На жаль, вбивці Шеремета досі не знайдені, а розслідування цієї справи триває досі.
Спортсмени року
На Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро золото для України здобули гімнаст Олег Верняєв та каноїст Юрій Чебан.
А ось на Паралімпіаді блискуче виступила вся збірна України. Наші спортсмени вперше в історії посіли третє загальнокомандне місце у заліку.
Всього ж у скарбничці нашої збірної 117 медалей: 41 золота, 37 срібних та 39 бронзових.
Чемпіон світу за версією WBO в другій напівлегкій вазі українець Василь Ломаченко визнаний найкращим боксером 2016 року.
Блискуче виступив український боксер Олександр Усик. 17 вересня він переміг у 12-раундовому поєдинку польського боксера Кшиштофа Гловацького і відібрав у нього титул чемпіона світу за версією WBO у важкій вазі (до 91 кг).
Українські гросмейстери Василь Іванчук і Анна Музичук стали переможцями чемпіонату світу зі швидких шахів.
Відставка року
7 листопада голова Одеської ОДА та колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі оголосив про свою відставку і створення під своїм керівництвом нової політичної сили.
Окремо взятого «грузинського дива» в Одеській області зробити не вийшло. Противники Саакашвілі, радісно потираючи руки, заявили, що Мішико вже не той, а маленька Грузія — це не велика Україна.
Прихильники Саакашвілі згодні зі своїм кумиром і вважають, що перш ніж навести порядок в регіонах, потрібно викорчувати корупцію в Києві.
Як би не було, активну участь Саакашвілі в політичній боротьбі в Україні явно урізноманітнює варіанти можливих комбінацій в разі дострокових парламентських виборів.
Прихильники конспірології навіть стверджують, що вихід на самостійне політичне поле Саакашвілі стався мало не з відома Порошенко. Яскравий і безжальний до ворогів «рейху» популіст Мішико грунтовно потопчеться на електоральному полі Тимошенко, Ляшко і Оппоблока і забере голоси українців в правильні засіки.
Однак чи збудуться надії Саакашвілі на дострокові вибори в 2017 році?
Політик року
Президент України Петро Порошенко, незважаючи на всі проблеми, все ж залишився самим впливовим і навіть найпопулярнішим політиком країни. Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, Порошенко, хоч і зовсім небагато, але все ж випереджає свого найближчого переслідувача Юлію Тимошенко.
Безсумнівно, успіхом Порошенко є те, що йому вдалося вберегти країну від нових політичних потрясінь, зміцнити армію і в цілому стабілізувати зовнішню і внутрішню ситуацію в державі.
Однак половинчатість Петра Олексійовича в справі проведення реформ, відмова від розриву з власними «любими друзями» роблять позиції президента уразливими для жорсткої та неприємної критики. Ну і звичайно, б'є по політичній позиції глави держави те, що він досі не продав, як обіцяв, свій бізнес разом зі «знаменитою» Липецькою фабрикою.
Ще одне важливе випробування — чи зможе Порошенко налагодити стосунки з новою адміністрацією Дональда Трампа, а також зберегти і продовжити режим американських і європейських санкцій проти Росії на другу половину 2017 року.
Також 2017 рік може стати вирішальним у долі окупованого Донбасу. Чи вдасться президенту повернути Донецьк і Луганськ, не здавши національні інтереси?
Від вирішення цих питань залежить, чи стане 2017 рік добрим трампліном для перемоги на нових виборах або остаточно погубить політичні перспективи Петра Порошенка.
Невиконана обіцянка року
За підрахунками ЗМІ, президент України Петро Порошенко, як мінімум, п'ять разів, починаючи з 2015 року, обіцяв Україні остаточне вирішення питання про безвіз з ЄС.
У 2016 році Порошенко кілька разів називав в якості крайньої дати 24 листопада, але, на жаль, 2016 рік закінчується, а безвіз, в кращому випадку, стане реальністю для українців не раніше весни 2017-го.
Безумовно, добре, коли політик обіцяє виконати намічене і називає конкретні терміни. Погано, коли обіцянки так і залишаються обіцянками. Так, заради справедливості потрібно відзначити, що в відтермінуванні безвіза не винен президент, а Україна виконала всі умови для його схвалення. Але в такому разі не варто брати на себе більше, ніж ти можеш зробити.
Націоналізація року
На кінець року мільйони українців чекав сюрприз. ПриватБанк, в якому мають рахунки або картки близько 20 мільйонів українців, був націоналізований.
За версією глави НБУ Валерії Гонтарєвої, націоналізація банку, серед активів якого виявилася діра розміром майже в 150 мільярдів, була меншим злом. Адже в разі краху системного банку економіку і фінансову систему України очікував би повний колапс.
Все це так, але хіба не Нацбанк повинен був помітити «проблемність» банку ще пару років тому і не дозволити Коломойському виводити в свої структури мільярди вкладників?
Герої року
Українська армія, втрачаючи своїх кращих бійців, вже третій рік мужньо захищає країну від російської агресії.
Від чого конкретно, можна переконатися на прикладі заяв кремлівського експерта Михайла Хазіна, який пропонує після російської «перемоги» ліквідувати мільйони українців, а ще мільйони відправити відновлювати Далекий Схід.
Наші вояки здобули у цьому році кілька важливих тактичних перемог, в результаті яких територія «республік» знову «всохла» на кілька кілометрів.
На початку битва за промислову зону Авдіївки закінчилася безумовною перемогою сил АТО. А під кінець року українська армія, відбиваючи наступ бойовиків на Світлодарській дузі, зайняла важливі тактичні висоти і, завдавши великі втрати окупантам, звільнила територію довжиною три кілометри і завширшки в один.
Наша армія стає все сильнішою, і це дає нам упевненість, що рано чи пізно, але українські прапори знову здіймуться над Донецьком, Луганськом і Сімферополем.
Сподіваємося, що 2017-й буде для нашої країни і всіх її громадян добрим і щасливим. Бо ми того варті.
► Літо 2024 року буде таким же спекотним, як і попереднє, а потім буде "переворот", – кліматологи ► В Індонезії блискавка вбила футболіста під час матчу (відео) ► 17 лютого очікуються найбільші морози ► Шторм на Філліпінах забрав життя 6 людей ► Над Швецією з'явилось унікальне сонячне гало