Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Главная страницаГосподарка → Права пасажирів в українських поїздах, автобусах та літаках

Права пасажирів в українських поїздах, автобусах та літаках

26.11.2016, 19:30

Вирушаючи в закордонну подорож, ми прагнемо якомога більше дізнатися про особливості побуту місцевого населення, про писані і неписані правила поведінки і, звичайно, про нюанси законодавства. Якщо ми не робимо це самостійно, то про нас завжди готові потурбуватися послужливі працівники турагентств. Але ось про права та обов’язки мандрівника у власній країні ми знаємо далеко не все. А тут є багато цікавого...

Права пасажирів поїзда

Порядок перевезення пасажирів у поїздах прописаний в Правилах поведінки громадян на залізничному транспорті, Правилах перевезення пасажирів, посадовій інструкції стюарта, тобто провідника (ці правила розміщені у вагонах поїздів, але якщо читати дрібний шрифт, стоячи у вузькому тамбурі не хочеться, то їх можна легко знайти в Інтернеті). Це офіційні документи, в яких ні регіональні управління залізниць, ні тим більше начальники поїздів та провідники, не мають права нічого змінювати. Деякі працівники залізниці зловживають своїми повноваженнями, користуючись тим, що наші несвідомі громадяни просто не знають своїх прав.
2191613_800x600_Hyunday

Ввічливість

Залізничники зобов’язані проявляти ввічливість. Це прописано в їхній посадовій інструкції, це частина їхніх прямих службових обов’язків, за які вони отримують зарплату. Ви, між іншим, за це заплатили – придбали квиток. Провідник повинен бути чемними, проявляти до пасажирів повагу і турботу. Якщо зустрічаєтеся з відвертим хамством, то маєте повне право скаржитися начальнику поїзда.

Але це про високе, а тепер спустимося на грішну землю, точніше, на рейки, і поговоримо про матеріальне і більш насущне.

Пасажир поїзда має право:
Перевозити багаж, вага якого не перевищує 36 кг, а обсяги дозволяють розмістити його в спеціально відведених для цього місцях. На видачу ременів безпеки для другої полиці. Якщо, за словами провідника, у вагоні таких ременів немає, то він повинен принести з іншого вагона або від начальника поїзда. Безкоштовно користуватися гарячою або просто кип’яченою водою, аптечкою, яка є в кожному вагоні. Точніше, не безкоштовно, адже вартість усього цього вже входить до ціни квитка. Не слухати музику по вагонному радіо. Попросити ковдру, якщо холодно. Навіть влітку, навіть у +40. Спати в будь-який час. Пасажири нижніх полиць не зобов’язані чекати, поки їхні не настільки удачливі «колеги» з верхніх полиць зберуться влягтися. Відправити сусіда по купе на його законну верхню полицю можна хоч серед білого дня. Звичайно, конфліктувати, лізти на рожен з принципу не варто. Може трапитися, що в наступній поїздці ви опинитеся в абсолютно протилежній ситуації. Але якщо вам хочеться прилягти і подрімати, то виправдовуватися за це не потрібно. Це ваше право. Вимагати наявності мила і туалетного паперу. Хоча, зрозуміло, краще користуватися своїми. Не дихати сигаретним димом. У поїздах заборонено курити, і якщо якийсь пасажир порушує це правило, то розбиратися з ним повинні не ви, а провідник. Не здавати постіль при виході з вагона, і навіть не прибирати її. Кожен провідник знає, що це його обов’язок, про це в посадовий інструкції є окремий пункт. Ось тільки «всезнаючі» провідники часто користуються необізнаністю пасажирів. Сісти в будь-який вагон. Особливо якщо посадка здійснюється на маленьких проміжних станціях, де поїзд стоїть буквально кілька хвилин. За короткий час пасажир просто фізично не встигає добігти до свого вагона. Залишати при собі квиток протягом усієї поїздки, якщо подорожуєте потягом Інтерсіті+.

2191615_800x600_z875_internet-v-poezdah3

Обов’язки провідника:
Будити пасажира на його станції, точніше, мінімум за 30 хвилин до зупинки поїзда. Усувати п’яні дебоші, втихомирювати пасажирів, які сильно розгулялися, аж до вилучення їх з вагона. Розстеляти постіль. Так-так, і це теж. Звичайно, якщо ви не хворієте, руки-ноги цілі, нахабніти не варто. Уявіть, що всі пасажири плацкартного вагона (а це більше 50 місць) разом попросять стюарта постелити їм постіль. Половина з них так і не зможе заснути, півдороги вони будуть нудитися в очікуванні. Але ті, хто погано себе почуває, літні люди, вагітні жінки, пасажири з дітьми та люди з особливими потребами (інваліди) сміливо можуть просити провідника виконати його прямий обов’язок. Складати і розкладати верхні полиці. Виписати квитанцію за постіль, придбану пасажиром на місці, у вагоні.

2191616_800x600_36967

Кілька «не» для пасажирів
Не розпивати спиртне в непризначених для цього місцях. Зрештою, є вагон-ресторан. Ми ж говоримо про культуру перевезень, і вимагати виконання всіх правил повинні, в першу чергу, від самих себе і від таких же пасажирів, а не тільки від обслуговуючого персоналу. Не вживати алкоголь у тій кількості, яка може призвести до сильного сп’яніння. В такому стані пасажир не має права знаходитися у вагоні. Не вживати наркотики. Не заходити в поїзд у брудному одязі. Не залишати сміття в купе або коридорах, а також не викидати його через вікно.

І ще одне напуття пасажирам: завжди беріть із собою документи, причому тільки оригінали. Це ваш обов’язок. Ніякі нотаріально завірені копії «не котируються».

Що робити, якщо...

На одне місце продано два квитки. Людині пропонують зайняти місце в іншому вагоні або купе. Якщо вільні місця знаходяться у вагоні, клас якого вище, то пасажир не доплачує різницю у вартості. Якщо ж пасажир змушений їхати в класі нижче, то йому виписується новий квиток і відшкодовується різниця у вартості після прибуття на вокзал.

Не встигли придбати квиток. Можна сісти у поїзд, якщо, звичайно, у ньому є вільні місця, і без квитка. Така можливість надається лише у вкрай рідкісних випадках і тільки з дозволу начальника поїзда. Пасажира спочатку розміщують у штабному вагоні, де за час від 30 хвилин до 1 години йому мають оформити квиток. При цьому ніяких штрафів і комісій платити не потрібно. 

Сіли не на той поїзд. Можна повернутися назад до відправної станції абсолютно безкоштовно. Якщо під час руху з’ясувалося, що пасажир їде не у своєму поїзді, то він повинен зійти з нього на наступній станції. Але перед цим необхідно дочекатися складання акта від начальника поїзда. Цей документ дасть можливість найближчим потягом безкоштовно повернутися назад і оновити квиток, щоб продовжити шлях у потрібному напрямку.

Проїхали свою зупинку. Повернутися на потрібну станцію безкоштовно можна, маючи на руках акт, складений начальником поїзда. Порядок дій схожий з тим, який прописаний для випадку, коли пасажир сів не на свій поїзд.

Вийшли «подихати повітрям» на проміжній станції і не встигли сісти у від’їжджаючий потяг. Вирушайте на пошуки начальника станції і пояснюйте йому ситуацію. Він дасть знати начальнику поїзда про те, що один з пасажирів відстав і потрібно зняти з потяга його багаж та проїзні документи. Робиться це на найближчій по ходу поїзда зупинці. Начальник вже цієї станції відправить телеграму в той пункт, де перебуваєте ви. З цією телеграмою можна сідати в інший поїзд і безкоштовно їхати за багажем, а потім оновити квиток і подорожувати далі.

2191619_800x600_32100000

Немає грошей на квиток. Наприклад, зворотний квиток або гроші вкрали. У цьому випадку ви можете попросити знайому вам людину придбати квиток на потяг, який прямує за потрібним вам маршрутом. Далі ця людина, з купленим квитком, відправляється до начальника вокзалу/станції, після чого починається довга і нудна процедура з написання та отримання телеграм, яка детально описана в п. 8.30–31 Правил перевезення пасажирів. По суті, знати всі деталі цієї операції вам і ні до чого. Головне, пам’ятайте – вихід є, причому цілком законний і цивілізований. Якщо у вас є хоч один родич, друг чи знайомий, який живе на території України і не відмовиться допомогти (тобто поїхати на вокзал у своєму населеному пункті і придбати за свій кошт квиток), то вам не доведеться ходити по вокзалу з простягнутою рукою, випрошуючи «подати хто скільки може», щоб нашкребти на зворотну дорогу.

Квиток загубив провідник. Іноді квитки на поїзд потрібні, щоб відзвітувати про поїздку в бухгалтерії. І в тому випадку, коли квиток зникає з вини стюарта, звертайтеся до начальника поїзда за складанням акта. Цей документ буде підставою для проїзду, а також для видачі нового проїзного документа у вокзальній касі.

Де знайти начальника поїзда? Після ознайомлення з викладеним матеріалом у багатьох з вас може виникнути цілком логічне запитання: де шукати начальника поїзда, без якого неможливо вирішити багато ситуацій? Зазвичай він працює провідником в одному з вагонів. Інформація про номер цього вагона знаходиться біля купе стюартів.

Права пасажирів автобуса

Детально зі своїми правами пасажири автобуса можуть ознайомитися у Правилах перевезення пасажирів і багажу автомобільним транспортом. На ці ж правила можна посилатися при вирішенні спірних ситуацій.

Пасажир автобуса має право:
Отримати детальну інформацію про маршрут автобуса, про кількість і час усіх зупинок, передбачених у дорозі. На безкоштовне харчування, якщо у затримці рейсу винен перевізник. Починати вимагати можна вже через півтори години затримки. Також перевізник зобов’язаний сплатити за готельний номер, якщо затримка рейсу розтягується на ніч. Харчування пасажирів у цьому випадку – теж його завдання. Але якщо ситуація форс-мажорна, тобто не залежить від перевізника, то пасажири не мають права нічого вимагати. У разі скасування рейсу пасажир, який купив на нього квиток, має повне право наполягати на тому, щоб його все-таки довезли до місця призначення. Зрозуміло, що в подібній ситуації перевізник без розмов готовий повертати гроші за квитки. Але це не завжди влаштовує пасажира, якому, що б там не було, потрібно їхати. Тому не опускайте руки. Не ви, а перевізник повинен сушити мізки над тим, як доставити вас до кінцевого пункту призначення. При тривалих переїздах на маршруті мають бути заплановані зупинки через кожні 4 години. Крім цього, зупинка в разі необхідності – право пасажира. Необхідно вийти через 1,5 або 2 години – просіть зупинити. Звичайно, потрібно знати міру і не нахабніти, а ще не їсти перед поїздкою кавуни і пити менше пива. При наявності в автобусі автомата з гарячою водою пасажири можуть спокійно ним користуватися, щоб приготувати напої або харчування.

2191624_800x600_img269_1

Права пасажирів літака

Порядок обслуговування пасажирів на повітряних судах визначається міжнародними стандартами (наприклад, Конвенцією про міжнародну цивільну авіацію) і правилами, прийнятими конкретною країною і авіакомпанією. Тому перш ніж купувати квиток, слід вивчити вимоги авіаперевізника, який він ставить перед своїми пасажирів. При цьому ряд загальних прав зберігається в авіамандрівників на всіх рейсах.

2191626_800x600_432572

Пасажир літака має право:

Змінити місця. Наприклад, ви летите не один, купили квитки за вигідною ціною, але сидіти разом не можете. У вас є право спробувати своє щастя і поміняти квитки без додаткових платежів, і навіть отримати місця класом вище. Робити це краще дні за 4 до вильоту, коли компанії зазвичай формують списки пасажирів.

Не погоджуватися на місця біля аварійного виходу, звичайно, якщо це не останні вільні місця в літаку. Бажаючих сидіти на кріслах біля дверей небагато. Якщо в салоні вашого класу є інші вільні місця, то авіакомпанія не має права робити вибір за вас.

Вимагати компенсацію за відсутність місця в салоні. Для початку розберемося з тим, як виникає ситуація, коли місця відсутні. Куплений вами квиток – це ще не гарантія того, що ви полетите. Як так? Авіакомпанії завжди виставляють на продаж кількість квитків, яка перевищує фактичну кількість місць на борту. Робиться це для того, щоб максимально заповнити салон. Практично завжди буває так, що частина пасажирів здає квитки, деякі роблять це незадовго до вильоту, тому продати місця знову компанія не встигає. Але іноді трапляється і так, що летіти хочуть усі володарі проїзних документів. Пасажири, які «не помістилися» на борт, мають право на повернення суми, витраченої на купівлю квитка, і на солідну компенсацію. І компанія повинна її виплатити, інакше в разі вашої скарги перевізнику доведеться платити чималий штраф.

Отримати гроші за безповоротний квиток. На дешевих рейсах квитки найчастіше є безповоротними: їх не можна повернути і, отже, отримати гроші назад, якщо ви передумали летіти. За «законами» авіакомпаній за такі квитки не передбачено виплачувати компенсацію, навіть якщо невиліт відбувається з вини перевізника. Вимагайте гроші не лише в тому випадку, коли рейс скасований, але і просто перенесений.

2191627_800x600_5838

Знайте свої права. Нехай ці знання стануть для вас невагомим багажем, який безперешкодно можна проносити в салон будь-якого транспортного засобу, за який не потрібно платити і який не можна загубити. 

"0342.com.ua"


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
 
369