Суспільство » Спалах наднової зірки вплинув на еволюцію людини - вчені


19:38 от admin
Земля пережила спалах наднової зірки близько двох мільйонів років тому. Про це свідчить зміст "міжзоряного" заліза-60 в породах Місяця, отриманих експедиціями Аполонов, повідомляє Physical Review Letters.
Вчений Гюнтер Коршінек з Технологічного університету Мюнхена розповів, що цей спалах спровокував на Землі льодовиковий період, який став стартом останньої фази еволюції людини.
"Спалахи космічного випромінювання можуть впливати на те, як формуються хмари в атмосфері Землі і знижувати температуру ... Можна сказати що наднові вплинули і на життя людства", - сказав Коршінек.
Ядра заліза-60 утворюються тільки під час спалахів наднових і в ядрах червоних гігантів, що дозволяє використовувати його в якості індикатора того, що в тій чи іншій частині Галактики в недавньому минулому стався спалах наднової.
Через короткий період напіврозпаду заліза-60 (2,6 мільйонів років) вважалося, що цього ізотопу на Землі немає в принципі.
Крім цього заліза, в місячних породах знайшли також інший "космічний" ізотоп - марганець-53 зі схожим періодом напіврозпаду в 3,7 мільйона років. Марганець-53, пояснюють вчені, народжується тільки під час спалахів наднових.
Частки і того, і іншого ізотопу в місячних каменях були набагато вище, ніж їх концентрації в різних метеоритах, що впали на Землю, що говорить про те, що залізо в них дійсно виникло в надрах наднової, а не в результаті активності космічних променів або скидання зовнішніх оболонок червоним гігантом.
За розрахунками вчених, спалах наднової, який торкнувся нашої планети, сталася приблизно 1,7-2,6 мільйона років тому, на відстані в 300 світлових років від Землі.
Спалах на такій відстані не був смертельним для життя на поверхні планети, але міг вплинути на її клімат і тим самим змінити хід еволюції багатьох видів на Землі.
Раніше вчені назвали причину першого вимирання на Землі, яке відбулося за часів едіакарського періоду (докембрійського).
Землю "вдарила" хвиля від швидкої екзопланети

"korrespondent.net"